Open Source ETL Tools

Open Source ETL Tools
28 Ara 2023

ETL (Extract, Transformand Load) Veri Ambarı ve İş Zekası geliştirmelerinin en önemli aşamalarından birisidir.

Bir ETL aracı seçerken aşağıdaki kriterlere dikkat etmek gerekir:

  • The extent of data integration: ETL araçları çeşitli veri kaynaklarına ve hedeflere bağlanabilir. Geniş bir entegrasyon yelpazesi sunan ETL araçları tercih edilmelidir. Örneğin, verileri Google E-Tablolar’dan Amazon Redshift’e taşımak isteyen kuruluşların bu tür bağlayıcıları destekleyen ETL araçlarını seçmesi gerekir.
  • Level of customizability: Şirketler ETL araçlarını, özelleştirilebilirlik gereksinimlerine ve BT ekibinin teknik uzmanlığına göre seçmelidir. Bir start-up, çoğu ETL aracındaki yerleşik bağlayıcıları ve dönüşümleri yeterli bulabilir. Özel veri toplama özelliğine sahip büyük bir kuruluş ise muhtemelen güçlü bir mühendis ekibinin yardımıyla özel dönüşümler oluşturma esnekliğine ihtiyaç duyacaktır.
  • Cost structure: Kuruluşlar bir ETL aracı seçerken yalnızca aracın maliyetini değil, aynı zamanda çözümü uzun vadede sürdürmek için gereken altyapı ve insan kaynaklarının maliyetlerini de dikkate almalıdır. Bazı durumlarda, ön maliyeti daha yüksek ancak arıza süresi ve bakım gereksinimleri daha düşük olan bir ETL aracı, uzun vadede daha uygun maliyetli olabilir. Bunun tersine, yüksek bakım maliyetlerine sahip olabilecek ücretsiz, açık kaynaklı ETL araçları da vardır.
  • The level of security and compliance: Açık kaynaklı ETL araçları genellikle güvenlik açısından satıcı araçlarından daha kötüdür. Özellikle hassas bir alanda çalışılıyorsa, web tabanlı veya bulut tabanlı araçlar yerine, kendi karmaşık veri güvenliğinizi yapılandırabileceğimiz, şirket içinde çalıştırılabilen araçları seçilmeldir.
  • The performance and reliability of the tool: Çalıştırılacak ETL ‘lerin sunucudan bağımsız performası da aktarımın hem başarı ile tamamlanması hem de istenilen dürede tamamlanıyor olması açısından önemlidir.

 

Bu kriterlerde seçilebilecek ve çok tercih dilen açık kaynak ETL araçlarından bazılarını inceleyeceğiz:

 

Talend Open Studio (TOS)

Talend Open Studio kullanıcı dostu GUI özelliğine sahip popüler bir açık kaynaklı veri entegrasyon yazılımıdır. Kullanıcılar bileşenleri sürükleyip bırakabilir, yapılandırabilir ve veri işlem hatları oluşturmak için bağlayabilir. Perde arkasında Open Studio, grafik gösterimi Java ve Perl koduna dönüştürür. Açık kaynaklı bir araç olan TOS, RDBMS ve SaaS konnektörleri de dahil olmak üzere çok çeşitli veri konnektörleriyle uygun fiyatlı bir seçenektir. Platform ayrıca düzenli olarak dokümantasyona katkıda bulunan ve destek sağlayan  aktif bir açık kaynak topluluğundan da yararlanmaktadır.

Talend Open Studio Avantajları:

– Büyük veri kümeleri üzerinde çalışırken oldukça verimli ve güvenilirdir. Üstelik fonksiyonel hata oluşumu manuel ETL’e göre çok daha azdır.

 

  1. Singer

Bazı Açık Kaynak ETL Araçlarının bir komut satırı arayüzü vardır. Singer, kullanıcıların “Tap” ve “Target” modüllerini kullanarak modüler ETL İşlem Hatları oluşturmasına olanak tanıyan ve komut satırı arayüzü kullanan araçlardan biridir. Singer, kullanıcıların veri kaynaklarını doğrudan depolama konumlarına bağlamasına olanak tanıyan bir çerçeve sağlar.

Önceden oluşturulmuş geniş bir tap koleksiyonuyla, ETL işlemleri için komut dosyaları tanımlanabilir ve kullanıcılar, tap ve target değiştirerek kolayca değiştirilebilen kısa, tek satırlı ETL işlemleri yazabilir.

 

 

  1. Airbyte

Airbyte, Temmuz 2020’de piyasaya sürülen en yeni Açık Kaynak ETL araçlarından biridir. Topluluk geliştiricilerinin aracı izlemesine ve bakımını yapmasına olanak tanıyan bir kullanıcı arayüzü ve API aracılığıyla hazır kullanılabilen konnektörler sağlaması nedeniyle diğer ETL araçlarından farklıdır.

Konnektörler Docker kapsayıcıları olarak çalışır ve seçtiğiniz dilde oluşturulabilir. Airbyte, modüler bileşenler ve isteğe bağlı özellik alt kümeleri sağlayarak daha fazla esneklik sağlar.

Airbyte açık kaynak dışında 2 farklı fiyatlandırma modeline sahiptir. Konektör sayısına, ihtiyaç duyulan kullanıcı sayısına ve etkinleştirilen premium özelliklerin sayısına göre seçenekleri vardır.

 

  1. DBT

Veri Oluşturma Aracı (dbt), veri analistlerinin ve mühendislerinin SQL komutlarıyla verileri kolayca ve etkili bir şekilde tablolara ve görünümlere dönüştürmesine olanak tanıyan açık kaynaklı bir ETL aracıdır. Homebrew kullanarak, pip kullanarak veya Docker konteynerinde çalıştırarak yerel sisteminizde çalıştırabilmektedir. Tool transform işemleri özelinde özelleştiği için çoğunlukla veri mühendisleri tarafından tercih edilmektedir.

Veri Ambarı ve İş Zekası geliştirmelerindeki en önemli aşamalardan biri olan ETL (Extract, Transform, and Load) süreçlerinin başarısı, araç seçimiyle doğru orantılıdır. Bu yazıda, Talend Open Studio’dan Airbyte’a kadar çeşitli açık kaynak ETL araçlarını inceledik, her birinin avantajlarını ve kullanım senaryolarını değerlendirdik. Kuruluşunuzun özel ihtiyaçlarına en uygun ETL aracını seçmek, özelleştirmek ve entegre etmek konusunda detaylı bilgi almak için GTech Veri Ambarı ve İş Zekası danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Nusret Semih Çelik, GTech Veri Ambarı ve İş Zekası Baş Danışmanı