NoSQL Nedir? Nasıl Kullanılır?

NoSQL Nedir? Nasıl Kullanılır?
15 Eki 2020

NoSQL Veritabanının Özellikleri, NoSQL Veritabanı Türleri

Modern uygulamalara yönelik esnek şemalara sahip ve belirli veri modelleri için özel olarak tasarlanmış bir veritabanı türü olan NoSQL, uygun ölçekte geliştirme kolaylığı ve pratikliği, fonksiyonelliği ve yüksek performansı ile öne çıkmış, kısa sürede popülerlik kazanmıştır. NoSQL veritabanı grafik, anahtar değer, belge, bellek içi arama da dahil olmak üzere, farklı veri modelleri kullanır. GTech olarak bu yazımızda, NoSQL veritabanının çalışma şekli ve özellikleri hakkında çeşitli bilgileri paylaştık.

NoSQL Veritabanının Özellikleri

NoSQL veritabanı; esnek, yüksek performanslı, çok fonksiyonlu, ölçeklenebilir veritabanına ihtiyaç duyan mobil, web ve oyun gibi birçok uygulama türü için başarılı bir veritabanı çözümüdür.

  • Esnektir: NoSQL, sağladığı esnek şemalar sayesinde daha hızlı ve daha fazla yineleme özelliğine sahip yazılımlar geliştirmeye olanak tanır. Yapılandırılmamış ya da yarı yapılandırılmış veriler için NoSQL veritabanları oldukça uygun çözümlerdir.
  • Ölçeklenebilir: NoSQL, dağıtılmış donanım kümeleri kullanılarak ölçek genişlemesi sağlanabilecek şekilde tasarlandığından, pahalı ve kalıcı sunucuların kullanım zorunluluğunu ortadan kaldırır.
  • Yüksek Performansa Sahiptir: Belirli veri modelleri ve erişim desenleri ile optimize edilen NoSQL veritabanları, benzer fonksiyonların ilişkisel veritabanları ile gerçekleştirilmesine oranla daha yüksek performans sağlamaktadır.
  • Yüksek İşlevselliğe Sahiptir: Sağladığı veri türleri ve API’ler, ilgili veri modeline göre hazırlandığından, NoSQL veritabanları yüksek işlevsellik oranına sahiptir.
  • Kolay Taşınabilirliğe Sahiptir: NoSQL veritabanına ait veriler disk ya da hafıza kartında kolaylıkla taşınabilmektedir.
  • Tanımlama Kolaylığı Sağlar: Diğer veritabanlarının birçoğunda olduğu gibi verileri satırlar halinde saklayarak ve diğer tablolarla ilişkilendirerek tanımlama yapılmaya gerek olmayan NoSQL veritabanlarında veriler JSON veya XML biçiminde saklanabilmektedir.

NoSQL Veritabanı Türleri

Belge Veritabanları: Belge veritabanları, uygulama kodlarında kullanılan aynı belge modelini kullandığından, veritabanında veri depolanmasını ve sorgulama işlemini kolaylaştırır.

Grafik Veritabanları: Bağlı veri kümeleriyle çalışan uygulamalar oluşturmayı ve çalıştırmayı amaçlayan grafik veritabanları, sosyal ağlar, öneri altyapıları, dolandırıcılık işlemlerini algılama ve bilgi grafikleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Anahtar-Değer: Yüksek oranda bölümlendirilebilen ve diğer veritabanı türlerinin ulaşamayacağı boyutlarda yatay ölçeklendirmeye olanak sağlayan anahtar-değer veritabanları IoT, oyun ve reklamcılık gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Arama: Uygulamaların birçoğu, yazılım geliştiricilerin sorun çözmelerine yardımcı olabilmek amacıyla günlükler tutar. NoSQL yarı yapılandırılmış günlükleri ve ölçümleri dizine ekleyip biriktirir ve bunlarda arama yaparak, makineler tarafından oluşturulan veriler için gerçek zamanlı sayılabilecek bir hızda görselleştirme ve analiz yapılmasına olanak tanır.

Bellek İçi: Reklam teknolojisi ve oyun uygulamalarının puan tabloları, oturum bilgilerinin yer aldığı depolar ve gerçek zamanlı analitik gibi çok yüksek hızlarda yanıt alınması gereken ve her an yüksek trafik oluşabilen uygulamaların zamanında ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar.

NoSQL Veritabanı Sorguları Nasıl Çalışır?

NoSQL veritabanında kullanılan sorgulardan birkaçı;

  • actions.remove() // Bu sorgu ile, actions isimli collection tamamen silinir.
  • actions.find({‘post_date’: ‘2015-11-07’}) // 07.11.2015 tarihinde kaydedilen actions collection’ını listeler.
  • actions.find({‘post_date’: ‘2015-11-07’}, {‘is_active’: true}) // 07.11.2015 tarihinde kaydedilmiş olan aktif actions collection’ını listeler.

GTech tarafından sunulan ürünler ve hizmetler arasında yer alan Büyük Veri Sistemleri için Danışmanlık ve Bakım Desteği ile, NoSQL veritabanları konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz desteğe ve bakım hizmetine hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, web sitemizde yer alan Bize Ulaşın sayfasını kullanabilirsiniz.