Neobankaların Gelişimi ve Avantajları

Neobankaların Gelişimi ve Avantajları
24 Mar 2022

İnternet teknolojisinin gelişmesi ile pek çok sektörde dijital dönüşüm gerçekleşmeye başladı. Bu dönüşümün en hızlı gerçekleştiği sektörlerden biri olan finans sektöründe internet teknolojisinin ve dijitalleşmenin etkileri hem kuruluşlar hem de müşteriler üzerinde görünüyor. Finansal işlemleri daha kolay ve pratik bir sürece dönüştürmesi sebebi ile dijital ortamdaki faaliyetler daha çok tercih ediliyor.

Neobanka finans kuruluşları ile ilgili tüm işlemlerin dijital ortamda gerçekleştirilmesini sağlayan ve günümüzde hem kullanıcıların hem de finans kuruluşların yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği yeni nesil bir bankacılık sistemidir. GTech olarak bu yazımızda sizler için neobanka kavramını ele alarak gelişim sürecini ve avantajlarını açıkladık.

Neobanka Nedir?

Neobanka fiziksel şubesi bulunmayan finansal teknoloji kuruluşu olarak tanımlanıyor. İnternet bankası, sanal banka veya dijital banka olarak da tanımlanan neobanka sistemi sayesinde kullanıcıların tüm finansal işlemlerini bilgisayar, telefon gibi internet erişimi olan cihazlar üzerinden gerçekleştirebilmesi amaçlanıyor. Ödeme, para transferi, bireyler ve işletmeler için kredi, bütçeleme yardımı gibi çeşitli finansal hizmetler bu sistem sayesinde kullanıcılara hızlı ve pratik bir şekilde sunulabiliyor.

Neobankaların Gelişim Süreci

Geleneksel bankalar ve finansal işlemler yerini gelişmiş internet banka şubelerine sahip, tüm finansal işlemlerin gerçekleştirildiği neobanklara bırakıyor. Neobankalar, geleneksel bankalardan farklı olarak temelini yeni nesil teknolojik altyapılar ile atarak ürün ve hizmetlerini pazara daha hızlı ve kullanıcı dostu deneyimle sunar. Şube kanalı gibi maliyet kalemini bilançolarında bulundurmadıkları için maliyet avantajlarını düşük komisyon ve faiz oranları ile değerlendiriyor.

Günümüzde kârlılığın aksine ana odağını müşteri bazını büyütmeye çeviren ve 40 milyon üzerinde müşteriye ulaşan neobankaların önümüzdeki birkaç yıl içerisinde müşteri sayının iki katına çıkacağı öngörülüyor. Bu durum, dijital bankacılık lisansı ile sektörde yerini alan ve tümüyle dijital kullanıcı deneyimi sunan neobankaların gelecekte geleneksel bankacılığın önüne geçme ihtimalinin olduğunu gösteriyor.

Neobankaların Avantajları

Sahip olduğu teknoloji altyapısı sayesinde müşteri hizmetlerine ve finansal işlemlerine yönelik sunduğu deneyimler neobankaları, geleneksel bankacılık faaliyetlerinden ayıran en önemli özellik olarak görülüyor. Neobankaların müşteri hizmetleri ve finansal işlemler açısından sağladığı avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Daha kolay ve hızlı bir şekilde hesap açma imkânı sunuyor.
  • Uluslararası ödeme ve tahsilat faaliyetlerinde maliyet tasarrufu sağlıyor.
  • Akıllı sistemlerin hesap, varlık ve yatırım yönetiminde, mutabakat işlemleri gibi finansal faaliyetlere yönelik zamanında ve yerinde uyarılar yapıyor.
  • Diğer finans kuruluşlarına göre daha düşük faizli kredi ve daha az maliyetli fon aktarımı fırsatını sunuyor.
  • Sahip olduğu akıllı sistemler sayesinde dezavantajlı olan ticari kuruluşlara talep edilen fonlara hızlı ve kolay bir şekilde erişme imkânı sağlıyor.
  • Müşterilere yatırım aracının seçiminde, yatırım kararlarında ve yönetiminde hızlı, etkili ve uygun çözümlere erişim fırsatını sunuyor.

Geleneksel bankacılıkta olduğu gibi neobanka olan kuruluşların da hem yönetimsel hem de finansal süreçlerini geliştirmek için çeşitli finansal hizmetlere ihtiyaç duyabiliyor. GTech tüm bankacılık gereksinimlerini karşılayan finansal servisler sunuyor. Finansal kuruluşların yönetimsel ve finansal süreçlerinde ihtiyaç duyduğu etkin ve yenilikçi GTech finansal servisleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynakça (Erişim: 24.02.2022)

https://www.forbes.com/advisor/banking/what-is-a-neobank/

https://fintechtime.com/tr/2021/10/yeni-nesil-bankacilik-neobankalar/