Mine TaşkayaKurucu Ortak & CEO
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Mine Taşkaya, GTech’ten önce IBM, Koç Sistem ve Coretech gibi sektörün öncü şirketlerinde çeşitli görevler üstlendi ve 2000 yılında GTech’i kurdu.

Oracle İş Ortakları Danışma Kurulu Başkanlığını sürdüren Taşkaya, ODTÜ Mezunlar Derneği Danışma Kurulu’nda da “Mentor” olarak görev alarak gençleri sektöre kazandıracak ve kendisi gibi öncü liderler yaratmak için çalışmalara imza atıyor.

Vizyoner bakış açısıyla fırsatları hızlı öngören, cesaretiyle doğrularının peşinden ayrılmayan Taşkaya, şirketinin bugün sahip olduğu başarısını “çözüm odaklı bakış açısıyla krizlerin içinde yatan fırsatları iyi görüp, çok hızlı karar almak ve bu kararları anında uygulamaya çeviren bir yönetim anlayışını benimsemek” olarak özetliyor.

“Yelkenin yeri ayrı”
Taşkaya başarının bir ekip işi olduğunu vurguluyor ve bu ekibin üyeleri arasındaki uyumun ve işbirliğinin de en az ekibin kendisi kadar önemli olduğunun altını çiziyor. Pek çok spor dalıyla uğraşan Taşkaya için yelken sporunun yeri ayrı. “Çünkü yelken sporu hem bir takım aktivitesi hem de takımı başarıya götüren tek yol, doğru kişilerin doğru stratejiyle buluşmasıdır.”

“Yel değirmenlerine karşı savaşmam, yöntemi değiştirmem gerekiyorsa değiştiririm.”
Hayatta hep bir şeyleri yaratmak ve üretmek üzerinde çalışmayı çok sevdiğini belirten Taşkaya, gençlik yıllarında oynadığı bilgisayar oyunları sayesinde mühendisliği meslek olarak seçmiş. Bu sayede teknoloji dünyasına giren Taşkaya’nın en sevdiği mottolar şöyle: “Yel değirmenlerine karşı savaşmam, yöntemi değiştirmem gerekiyorsa değiştiririm!” ve “Ortada bir problem varsa bunun bir de çözümü var, bu çözümü bulan neden biz olmayalım?”

“Takipçi değilim öncüyüm ve cesaretle başladığım her yolculuğum bana başarıyı getirdi, Bugün GTech’in sektörde öncü teknoloji firmalarından biri olması, bana doğru yolda olduğumu bir kez daha kanıtlıyor.”