Veritabanı Sağlık Taraması Neden Gerekli?

Veritabanı Sağlık Taraması Neden Gerekli?
02 Kas 2020

Veritabanının türü ne olursa olsun, zaman içerisinde ve farklı nedenlerden kaynaklanan yavaşlamalar, hatalar ve beklenmeye sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür sorunların altında sistem bakımının uzun süreden beri ya da ilk günden beri yapılmamış olması, sistem kullanıcılarının sayısındaki artış, güncellemelerin yapılmaması, veritabanının kaldırabileceğinden çok daha fazla uygulama yüklenmesi gibi nedenler yatmaktadır. GTech olarak bu yazımızda, veritabanı sağlık taraması hakkında merak edilen konulara değindik. GTech’in sunduğu Sistem ve Veritabanı Yönetimi hizmetleri için bize ulaşabilir veya demo talebinde bulunabilirsiniz.

Veritabanı Sağlık Taraması Ne İşe Yarar?

Bakımsız ve sağlıksız bir veritabanı beraberinde birçok sorunu getirir. Yavaş çalışma, hatalı işlemler yapma, güvenlik açıklarına neden olma, verilerin yanlış analiz edilmesi ve bu sorunların işe ya da müşterilere yansımasından dolayı yaşanacak para ve itibar kaybı gibi birçok sorun, veritabanının bakımsızlığından kaynaklanabilir. Veritabanı sağlık taraması ile, mevcut veritabanında yaşanan yavaşlama ve hatalar ortadan kaldırılarak, daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanır. Bu sayede, veritabanından kaynaklanan ve işletmelerin zaman, para, müşteri kayıplarının önüne geçilir.

Veritabanı Sağlık Taramasının Yararları Nelerdir?

Performans artışı sağlar: Uygulama ve depolama sunucuları, veritabanları ve işletim sistemlerinin mimari gereksinimleri ve önemli metrikleri dikkate alınarak gerçekleştirilen performans analizleri sonrasında ortaya çıkan bulgulara bağlı olarak yapısal ve süreçsel iyileştirmeler gerçekleştirilir. Bu sayede, bağlantılı ya da bağımsız sorunlar giderilerek performans artışı sağlanır.

Güvenlik artışı sağlar: Mevcut sistem ya da veritabanındaki güvenlik durumu kontrol edilip riskli alanlar belirlenerek gerekli güvenlik önlemleri alınır.

Verim artışı sağlar: İlgili sistem ve ürünlerin en doğru ve verimli şekilde ayarlanıp, lisanslarla uyumlu bir şekilde kullanımını sağlayacak konfigürasyon optimizasyonu gerçekleştirilip, mevcut teknoloji ve kabiliyetlerin en verimli şekilde kullanımı sağlanır.

Mevcut ve gelecekteki sorunlara çözümler sunar: Sistemlerdeki hata ve problem kayıtları, sürüm güncellemeleri ve yama seviyesi, performans metrikleri, yük ve kapasite durumu gibi konular incelenerek, yaşanan ve olası problemler tespit edilir ve bu problemler ortadan kaldırılır.

Neden GTech?

Oracle ürünlerinde de diğer IT çözümlerinde olduğu gibi, zaman içerisinde farklı sebeplerden kaynaklanan performans kayıpları, hatalar ve sorunlar oluşabilmektedir. Sistem bakımının aksatılması, yama yönetiminin yanlış yapılması, sistem üzerinde meydana gelen yük artışına paralel bir şekilde geliştirme yapılmaması gibi birçok nedenden dolayı veritabanında yavaşlamalar, hatalar ya da beklenmeyen sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

GTech; 20 yıllık veri uzmanlığı, çözüm odaklı yaklaşımı, Oracle sertifikalı uzman kadrosu ve Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarında kanıtlanmış projeleri ile veritabanı sağlık taraması konusunda öne çıkmaktadır. GTech, Oracle’ın belirlediği best practise uygulamaları ile sisteminizin en doğru, hızlı ve sağlıklı şekilde çalışması için gerekli olan uçtan uca veritabanı sağlık taramasını yapar ve sorunları tespit edip, bu tespitlerle birlikte çözüm önerilerini detaylı olarak açıklar.

GTech’in Veritabanı Sağlık Taraması Hizmeti ile daha performanslı, daha güvenli ve daha erişilebilir bir sisteme sahip olmak için bizimle iletişime geçin!