Power BI’da ChatGPT ve Copilot 365 Kullanımı

Power BI’da ChatGPT ve Copilot 365 Kullanımı
24 Tem 2023

Yapay zekanın gelişmesiyle her sektörde değişim hızlanmaya başlarken iş modelleri de evrimini hızla sürdürmeye devam ediyor. Son zamanlarda herkesin ilgisini çeken yapay zeka (AI) aracı ChatGPT her işe ve her amaca uygun hale getirilmeye başlandı. 

İş zekası (BI) uygulamaları küçük ve büyük ölçekli tüm işletmeler için veriden anlam çıkarma ve karar alma rolünü başarıyla yerine getirirken ChatGPT de İş Zekası (Business Intelligence) alanında yardımcı araç olarak kullanılıyor. 

Power BI’nın Power Automate desteğiyle ChatGPT artık dashboard’larda yer alarak veri analizine destek verebilmektedir. Power BI’ın halihazırda Q&A özelliği mevcuttur fakat henüz ChatGPT kadar gelişmemiştir. ChatGPT’den daha verimli ve daha kolay bir çözüm olarak Microsoft’un Excel’de sunduğu Copilot 365 özelliğinin Q&A özelliğiyle birleştirilerek 2023 sonlarına doğru PowerBI’a tamamıyla entegre edilmesi beklenmektedir. 

Demo versiyonu Power BI’nın sürümüyle tanıtılan Copilot, OpenAI tarafından geliştirilen doğal dil işleyerek kod üretebilen yapay zeka aracı olan Codex tarafından desteklenmektedir.

  1. Power BI’da ChatGPT Kullanımı

Power BI’da oluşturulmuş bir dashboard’a PowerApps görseli ekleyerek ChatGPT ile bağlantı kurulabilmektedir.  PowerApps görselinin dashboard’a entegre edilmesiyle ChatGPT dashboard’taki diğer görselleri yorumlayabilmektedir. GPT bir grafikteki; anomaliyi, outliers değerleri vb. durumları söyleyerek veri analizi yeteneğiyle iş zekasına katkı sunabilmektedir.

PowerApps ile bir sohbet akışı olarak tasarlanan ve dashboard’a eklenebilen bu çözüm, M dilinde yazılmış promptların (komut) PowerApps içinde bir akış (flow) oluşturulabilmesiyle otomatize edilebilmektedir.  Burada püf nokta prompt’ta ChatGPT’nin yalnızca dashboard’ta yer alan verilere göre analiz yapmasını istemektir. Prompt değiştirilerek dashboard içinde DAX formülü yazdırılabilir. 

Fakat bu sohbet akışının uçtan uca tasarlanması ve ChatGPT’nin token limit gibi kullanım kısıtları sebebiyle maliyetli bir çözümdür.

pastedGraphic.png

 Bu örnekte olduğu gibi dashboard’a göre özelleştirilmiş bir tasarım ile ChatGPT tabanlı bir veri analizi chatbot’u eklenebilir.

  1. Power BI Copilot 365 Kullanımı 

Copilot, DAX formülleri yazmaya, veri modelini değiştirmeye, rapor sayfasına görseller eklemeye ve hatta Power BI‘da “bölgeye ve ürün kategorisine göre satışları göster” gibi doğal dildeki sorgulardan veya yorumlardan eksiksiz bir rapor oluşturmaya yardımcı olabilir. 

Örneğin “müşteri memnuniyeti derecelendirmelerinin bir pasta grafiğini oluştur” gibi komutlarla anlık olarak görsel raporlar oluştururak manuel rapor oluşturma süresini azaltabilir. Ayrıca raporlar hakkında özet bir bilgi çıkarımı yapabilir. 

pastedGraphic_1.png

Microsoft’un yayınladığı Power BI Copilot Demo videosundaki görselde Copilot’un otomatikleştirilmiş/anlık raporlar yapabilmesinin mümkün olduğu görülmektedir.

Copilot’un kullanım kolaylığı ve hızlı içgörülerle iyileştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunmasına karşın açık kaynak kodlu olarak eğitilmesi sebebiyle güvenlik ve gizlilik endişelerini de beraberinde getirmektedir. Ticari projelerde kullanılmasının doğruluğu hakkında soru işaretleri mevcut olsa da iş zekasını yeni bir boyuta taşıyacak esnek ve kullanıcı dostu bir çözüm olması beklenmektedir. Daha detaylı bilgi ve sorularınız için GTech Veri Ambarı ve İş Zekası ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça

  1. https://community.fabric.microsoft.com/t5/Desktop/How-to-integrate-chat-GPT-in-power-BI/td-p/3239974
  2. https://www.youtube.com/watch?v=6jam8jZ_pzQ
  3. https://www.youtube.com/watch?v=H8UyBgzOFdw&pp=ygUYUE9XRVJCaSBpc3RhbmJ1bCBjaGF0Z3B0&pbjreload=102
  4. https://blog.enterprisedna.co/how-to-use-chatgpt-with-powerapps/
  5. https://www.fluxbi.com/blog/how-to-use-chatgpt-in-power-bi
  6. https://biinsight.com/copilot-for-power-bi-what-does-it-mean-for-power-bi-development/
  7. https://blog.enterprisedna.co/power-bi-copilot-enhancing-data-analysis-with-ai-integration/

Yazar : Furkan Şükrü KÜTÜK, GTech Veri Ambarı ve İş Zekası Danışmanı