FinTech (Finansal Teknoloji) Nedir, Ne İşe Yarar?

FinTech (Finansal Teknoloji) Nedir, Ne İşe Yarar?
30 Kas 2021

Finansal teknoloji, diğer adıyla FinTech, finans ve teknolojinin entegrasyonunu sağlayarak finansal hizmetleri iyileştirmek adına ortaya çıkmış olan, günümüzde de gelişimini sürdüren bir finans endüstrisidir. Başlangıçta geleneksel finans hizmet ve süreçlerinin daha teknolojik versiyonu olarak görülen finansal teknolojiler günümüzde beklentilerin çok daha ötesinde bir öneme sahiptir. Bu yazımızda sizler için, dünya genelinde etki alanını genişleten Fintech kavramına yer vererek finansal teknolojinin mevcut finans dünyasına etkilerinden ve gelecekteki yerinden söz ettik.

Finansal Teknoloji Nedir?

FinTech olarak da bilinen finansal teknoloji, finans ile teknoloji sektörünü bir araya getirerek geleneksel finansal hizmet ve süreçleri teknolojik donanım ve yazılımlar aracılığıyla geliştirmeyi amaçlayan bir finans endüstrisidir. Finansal teknolojinin ortaya çıkışının temel nedeni finansal hizmet ve süreçlerin daha hızlı, iyi ve düşük maliyetlerle sunulabilmesidir. İnternet ve mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla etki ve kullanım alanı genişleyen Fintech günümüzde kurumlar tarafından tahminlerin çok daha ötesinde bir ilgi görüyor.

Teknoloji alanındaki yazılımların gelişmesiyle birlikte basit cüzdan uygulamalarından kapsamlı ön muhasebe programlarına finansal teknoloji alanında pek çok yeni çözüm ortaya atılıyor. Bu çözümler arasında kişiler tarafından yaygın olarak kullanılan hizmetler bulunsa da bu hizmetlerin dışında özellikle kurumlara yönelik üretilmiş olan çözümler de bulunuyor. Bu çözümler sayesinde müşterilerin hayatı kolaylaşırken, başta bankalar olmak üzere finans hizmeti veren kurumların iş yükü hafifliyor.

FinTech ile Neler Yapılabilir?

FinTech girişimcilerinin ortaya koyduğu çözümler her geçen gün daha da çeşitleniyor. Ortaya konulan teknolojik finans işlemleri yalnızca kullanıcıya veya kurumlara odaklı olabiliyor. Günümüzde yaygın olarak kullanılan hizmetlerden bazıları şunlardır:

 • Mobil ödeme teknolojisi
 • Sohbet botları ile müşteri desteği
 • Temassız ödeme sistemi
 • Göz tanıma, yüz tanıma ve parmak izi ile etkin güvenlik
 • Yapay zeka destekli portföy yönetimi
 • Kripto para oluşumları
 • Blockchain teknolojileri
 • Sigortacılık teknolojileri (Insurtech)

FinTech’in Finans Dünyasında Etkisi

FinTech girişimleri, finans ve bankacılık alanlarında yürütülen hizmet ve süreçlerin düşük maliyet, yüksek verimlilik ile gerçekleştirilmesini sağlayan çözümlerle finans dünyasının işleyiş modelinde temel değişikliklere yol açıyor. Günümüzde gelinen noktada, müşteri ile finans kurumları arasındaki ilişkiyi ve iletişimi yeniden düzenleyen FinTech girişimleri, müşterilerin kendi aralarındaki para transferleri ve farklı finansal işlemlerde bankalar karşısında güç kazanarak sektörde söz sahibi olmaya başladığı görülüyor. Finansal piyasalarda faaliyet gösteren bu kurum ve kuruluşların başarısının altında yatan sebepler arasında bu kurum ve kuruluşların daha erişilebilir olması, daha cazip teklif ve çözüm önerileri sunması gösteriliyor.

FinTech girişimlerinin geleneksel finansal hizmet ve süreçlere farklı bir bakış açısı getirmesi kullanıcıların dikkatini çekmiştir. Günümüzde bu finansal teknolojilerin ilgi toplamasının en temel nedeni ise mobilitedir. Bu teknolojiyi kullananlar diledikleri zaman hesaplarına erişebilmeleri, bu hesaplardan neredeyse tüm finansal işlemleri gerçekleştirebilmeleri kullanıcılar için geleneksel finansal işlemlerin geri planda kalmasına neden olmuştur.

Finansal teknoloji girişimlerinin işlevleri finans dünyasında yarattığı etkinin temelini oluşturuyor. Bu girişimlerin işlevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişiselleştirilmiş çözüm uygulamaları sayesinde geleneksel finans işlemlerine göre dijital devrim niteliğinde olan ürünler ortaya koyarlar.
 • İnovatif hizmet ve ürünler sunarlar.
 • Fiyat avantajları ile rekabet ortamı oluştururlar.
 • Alternatif hizmetler sağlayarak öne çıkarlar.
 • Finans dünyası dışındaki insanlara da ulaşırlar.
 • Müşteri deneyimine daha fazla odaklanırlar.

Finansal Teknolojinin Geleceği

Tüm dünyada internetin ve mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla kullanıcılar da finans kuruluşlarından belirli yenilikleri talep ediyor. Bu durum, kurumların finansal hizmet ve süreçlerinde yeni nesil çözümlerden faydalanmasını gerektiriyor. Özellikle e-ticaretin, blockchain teknolojisinin, sigortacılık ve kitlesel fonlama işlemlerinin her geçen gün yaygınlaşması finansal teknolojilerin daha da gelişeceğine işaret ediyor.

Finansal teknolojinin geleceğinin temelinde makine öğrenimi ve yapay zeka tabanlı teknolojilerin yer alacağı öngörülüyor. Veri odaklı bir yapay zeka sisteminin entegre edildiği bir finansal teknoloji hizmeti sayesinde hem kurum hem kullanıcıların finansal bir işleme yönelik daha isabetli ve kolay bir karar süreci yürütmesini mümkün kılacaktır.

Özellikle kurumlar tarafından günümüzde daha da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan sohbet botlarının gelecekte yapay zeka ile entegre olduğu hizmetler sayesinde müşteri desteğine büyük katkılar sağlanabilir. Bu finansal teknolojinin geleceğinde koşullu bir yazılımsal hizmet yerine müşteriye ait verileri tanımlayabilen ve daha kişiselleştirilmiş bir destek sunulması mümkün olacaktır.

Finans sektöründeki bu gelişmeler karşısında bankalar ve diğer finans kurumlarının devamlılığında dijital teknolojilere uyum sağlamaları önemli bir rol oynuyor. GTech finans sektöründe yenilikler ortaya koyan çözümlerle hızlı ve etkin kararların alınmasını sağlıyor. GTech Finansal Servisler ekibi, teknolojiye yön verirken yeni nesil bankacılık teknolojilerine yönelik tecrübesiyle müşteri ihtiyaçlarına uygun önerileri sunar. Finans sektöründe sizin için en uygun ve etkili çözümleri keşfetmek ve bu çözümler hakkında bilgi almak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynakça

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1235012

https://www.isbank.com.tr/blog/fintech-nedir-finans-dunyasindaki-etkileri-nelerdir