Yeni Nesil Veri Ambarı Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Yeni Nesil Veri Ambarı Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?
07 Oca 2021

Yeni Nesil Veri Ambarı Nedir ve Nerelerde Kullanıllır?

Veri tabanının daha etkili kullanılması amacıyla oluşturulan veri ambarları her geçen gün daha da gelişmektedir. Yeni nesil veri ambarları farklı veri tabanları sorgulamalarından toplanan verilerin daha hızlı ve kolay analiz edilmesini sağlamaktadır. GTech’in bu yazısında, yeni nesil veri ambarının özelliklerinden, avantajlarından ve kullanım alanlarından bahsediyoruz.

Veri ambarı teknolojisi, ETL (extract- transform- load) ilkesi çerçevesinde çalışır.

  • Extract – Ayıklama: İstenen verinin kaynaktan alınması
  • Transform – Dönüştürme: Verinin analiz sürecinin gerektirdiği gibi temizlenmesi ve dönüştürülmesi
  • Load – Yükleme: Dönüştürülen verinin sisteme yüklenmesi

Bu ilkeler ile toplanan ham bilgilerden oluşan veri tabanları üzerindeki sorgulamalar kaydedilir ve sonraki sorgulamaların daha hızlı olması amaçlanır. Esas amaç analiz yapmak olduğundan, verinin farklı sistemlerden toplanması, aynı sisteme entegre edilmesi ve veri havuzlarından istenen bilginin en hızlı ve sağlıklı şekilde alınması aşamalarının hepsi yeni nesin veri ambarlarını oluşturur.

Yeni nesil veri ambarlarının en önemli 5 özelliği şunlardır;

  1. Paralel İşleme Kabiliyeti: Eş zamanlı olarak birden çok makineden veri alınmasına, işlenmesine ve sorgulanmasına imkân tanır. Bu şekilde geleneksel veri ambarlarından daha hızlı performans gösterir.
  2. Paylaşılmayan Mimari: Yeni nesil veri ambarları çok sayıda ortamda çalıştığından bir makinede hata olduğunda birbirinden bağımsız çalışan sorgulama noktaları olduğundan sistem çalışmaya devam eder.
  3. Sütun Mimarisi: Geleneksel mimarilerde veriler satırlarda depolanır ancak yeni nesil veri ambarları sütun mimarisi kullanmaktadır. Bu sayede sadece istenen verinin olduğu sütun sorgulanır ve daha hızlı sonuç elde edilir.
  4. Gelişmiş Veri Sıkıştırma Kabiliyeti: Yeni nesil veri ambarları daha büyük verileri daha verimli depolayabilir bu da donanım maliyetlerinin azalması demektir. Ayrıca daha akıllı depolanan verilerin sonraki aşamada sorgulanmaları da daha hızlı olmaktadır.
  5. Donanım Kolaylığı: Çoğu yeni nesil veri ambarı, piyasada kolayca bulunabilecek donanımlar üzerinde çalışabilmektedir. Eski veri ambarları için özel donanımlar gerektiği düşünüldüğünde bu hem daha az maliyetle veri ambarı donanımı kurulmasına olanak sağlar hem de bakım masraflarını önemli ölçüde azaltır.

Yeni Nesil Veri Ambarları bankacılık, üretim, enerji, e-ticaret gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Dağınık verilerin daha hızlı ve verimli analiz edilerek, raporlama ve iş istihbaratı elde etmek üzere tasarlanmıştır. Birden çok kaynaktan toplanan verileri tek bir modele entegre ederek sorgulama motoru kullanılabilir. Tek bir platformda toplanan ve tek bir modele entegre edilen verilere daha hızlı ve verimli ileri analitik uygulanabilir ve değişen koşullara uygun olarak anlık olarak stratejiler oluşturulabilir. Bu analizler istenilen formatta anlık olarak görüntülenebilir. Bulut teknolojisini de desteklediği için güncelleştirmelere daha açıktır, ihtiyaçlar doğrultusunda özelleştirmelere daha müsaittir.

Bankacılık sektöründe, her şubeden toplanan veriler ana kaynağa aktarılır ve yine her şubeden anlık olarak sorgulama yapılabilir. E-ticaret firmaları müşterilerin işlem verilerini aynı ortamda toplayıp, bu verileri işleyip analiz ederek müşteri davranışı analizleri yapabilirler. Sigortacılık sektöründe firmalar portföyündeki sözleşmelerinin hepsine aynı anda ulaşabilir, nakit akışlarını anlık olarak görüntüleyebilir ve sağlıklı finansal raporlama yapabilirler. Kamu kuruluşları geliştirdikleri uygulamalarda kullanıcıların hizmetlerden daha hızlı faydalanması için yeni nesil veri ambarı kullanmaktadır. Hastaneler, hasta verilerine daha hızlı ulaşarak, en doğru tedavinin en hızlı şekilde uygulanması için kullanabilirler.

GTech sunduğu yeni nesil veri ambarı ve iş zekâsı çözümleri ile verilerinizi tek bir kaynakta toplayabilir ve bulut sistemine entegre edebilir. İstediğiniz bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilir ve analiz edebilir, verileri anlık olarak görüntüleyebilir, çeşitli senaryolara göre özel analizler yapabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.