Veri Bilimi: 2023 Yılında Sıkça Karşılaşacağımız 5 Trend

Veri Bilimi: 2023 Yılında Sıkça Karşılaşacağımız 5 Trend
11 May 2022

Veri bilimi, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerin belirli yöntem, süreç, algoritma ve sistemleri kullanılması ile alanlar ve amaçlara yönelik bilgi yakalanmasını sağlayan bir alandır. Son dönemlerde veri biliminin bir çalışma ve uygulama alanı olarak tanımlanması yapay zekâ, makine öğrenimi ve bunlara bağlı çeşitli teknolojilerin ortaya çıkmasını sağladı. Bu teknolojiler temelde verilerin gerçek zamanlı eyleme dönüştürülmesini, daha doğru ve hızlı çözümler üretilmesini sağlamaya başladı.

Şirketlerin pek çok iş sürecinde oldukça önemli bir rolü olan veriler son dönemlerde teknoloji ve internetin de yaygınlaşması ile daha karmaşık ve hacimli bir yapıya sahip oldu. Bu noktada, şirketler veri bilimi alanında ortaya konulan çözümlerden faydalanarak iş süreçlerini etkileyen verileri daha etkin ve uygun bir şekilde işlemleyebiliyor. GTech olarak bu yazımızda şirketlerin 2023 yılında verilerin işlemleme süreçlerinde sıkça faydalanacağı 5 veri bilimi trendini sizler için listeledik.

1. Self Servis Analiz Sistemleri

Şirketlerin işleyişinde veriye dayalı karar verilirken uygun kararların en hızlı şekilde alınması oldukça önemlidir. Self servis analiz sistemleri veri uzmanı veya analisti olmayan çalışanların ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda verilere ulaşabilmesini sağlar. 2023 yılında söz konusu sistemlerin yaygınlaşarak şirketlerin daha düşük maliyet ve iş gücü ile daha fazla verimlilik sağlayabileceği öngörülüyor.

2. Veriye Dayalı Müşteri Deneyimi

Veri biliminin şirketlere sağladığı bir diğer çözüm olan veri temelli müşteri deneyimi sistemleri ile şirketler; müşteri geri bildirimleri, aktiviteleri ve diğer faaliyetlerine yönelik bilgileri anlamlandırarak daha etkili bir müşteri deneyimi sağlamayı amaçlıyor. Her geçen gün verilerin hem hacminin artması hem de yapılarının karmaşıklaşması 2023 yılında da veriye dayalı müşteri deneyimine ilişkin sistemlerin trend olabileceğini işaret ediyor.

3. Sentetik Veri Kavramı

Şirketlerin iş süreçlerinde kullandığı veri analitiği çözümlerinin geliştirilme ve test edilme süreçlerinde gerçek verilerin kullanılması çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle, ilgili çözümlerin gerekli testleri yapmak ve geçerliliğini denetlemek adına ilişkili sentetik verilere ihtiyaç duyulabiliyor. Şirketlerin iş süreçlerini etkilemeden farklı sektör ve durumlara yönelik ilişkili veri analitiği çözümleri için sentetik verilerin öneminin 2023 yılında daha da artması bekleniyor.

4. Otomatik Makine Öğrenimi (AutoML)

Veri temizleme, hazırlama gibi veri becerileri gerektiren, tekrar eden ve zaman alan sıradan makine öğrenimi görevlerini otomatikleştirme işlemi sayesinde kodlama bilgisi bulunmayan veya veri alanında uzman olmayan kişiler alanlarındaki sorunlara yönelik çözümleri kolaylıkla oluşturabiliyorlar. Veri çeşitliliği ve hacminin her geçen gün artması verilerin işlemleme performansını artırmayı gerektirebiliyor. İş gücünü ve maliyetleri azaltırken, performans ve verimliliği artıran otomatik makine öğrenimi çözümleri 2023 yılı trendleri arasında yer alıyor.

5. Artırılmış Veri Yönetimi

Artırılmış veri yönetimi çözümleri makine öğrenimi ve yapay zekâ yöntemlerini kullanarak veri işlemlerinin optimize edilmesi ve iyileştirilmesi amaçlanıyor. Bu yönetim, veriler arasındaki ilişkileri tespit ederken verilerin erişilebilirliğinin, kalitesinin ve verimliliğinin artmasını sağlıyor. Özellikle hacim ve çeşitliliğinde artışın görüldüğü 2023 yılında verilerin daha etkin ve hızlı bir şekilde ayarlanabilmesi, yapılandırılabilmesi ve optimize edilebilmesi için artırılmış veri yönetim çözümlerinin ön planda olacağı varsayılıyor.

Veri bilimi perakende, finans, sigortacılık, telekomünikasyon, otomotiv, lojistik başta olmak üzere daha birçok sektör için şirketlere faydalanabilecekleri çeşitli çözümler sunar. GTech Veri Bilimi Ekibi, şirketlere ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yeni nesil teknolojiler ile analitik hizmetler sunuyor. GTech Veri Bilimi Hizmetleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynakça (Erişim: 26.04.2022)

https://datateam.com.tr/2022-yilinda-yukselise-gececek-5-veri-bilimi-trendi/

https://www.huseyinguzel.net/post/2022-i-çin-en-büyük-5-veri-bilimi-trendi