Oracle Veritabanı Nedir?

Oracle Veritabanı Nedir?
30 Kas 2021


Büyük miktarda verilerin çoklu kullanıcılı ortamlarda depolanmasını ve erişilmesini sağlayan Oracle Veritabanı gelişmiş bir ilişkisel veritabanı sistemidir. İşlem boyutunun fazla olmasına karşın işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi, ihtiyaca uygun farklı sürüm seçenekleri sunması, çeşitli yöntemler ile depolanan verilerin güvenliğinin sağlanması gibi özellikleri ile Oracle Veritabanı işletmelerin veritabanı yönetim sürecindeki ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu yazımızda sizler için Oracle Veritabanı ve sürümlerini açıklayarak öne çıkmasını sağlayan özelliklerinden söz ettik.

Oracle Veritabanı Nedir?

Oracle veritabanı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. İlişkisel bir veritabanı olarak Oracle Veritabanı verilerin yönetilmesi, tasarlanması, hazırlanması ve sorgulanması süreçlerinde de kullanılan SQL üzerine inşa edilmiştir. Oracle Veritabanı sadece verilerin saklanmaz, aynı zamanda web tabanlı bir yazılım geliştirme ortamı sunar.

Hem işletme içerisinde hem de bulut ortamında performans, ölçeklenebilirlik ve güvenlik sunan Oracle Veritabanı en zorlu analitik ve operasyon iş yükleri için yüksek performans elde edilebiliyor. Bu özelliklere ek olarak çok modelli, çoklu iş yüklü, makine öğrenimine erişimli ve çoklu kullanıcı geliştirme imkânlı olma özellikleriyle öne çıkıyor.

Oracle Veritabanı Sürümleri Nelerdir?

Oracle veritabanı farklı uygulama amaçları için her biri farklı geliştirme ve dağıtım senaryoları için uygun olan beş farklı sürüme sahiptir. Belirli uygulama amaçları için Oracle veritabanının yeteneklerini geliştiren çeşitli veritabanı seçenekleri, paketleri ve benzeri çeşitli ürünler sunar. Oracle veritabanının sahip olduğu sürümler şu şekilde özetlenebilir:

> Standart Sürüm One: Oracle veritabanının bu sürümü küçük işletmeler için tek sunuculu ortamlardan yüksek oranda dağıtılmış ortamlara kadar çalışma grubu, departman düzeyi ve web uygulamaları oluşturmak için gerekli tüm olanakları içerir.

> Standart Sürüm: Büyük makineler ve hizmetlerin kümelenmesine yönelik Oracle Real Application Clusters (Oracle RAC) desteği ile Oracle veritabanının bu sürümde veritabanı boyutu sınırsızdır. Ayrıca bu sürümde de Standart Sürüm One’ın kullanım kolaylığı, gücü ve performansı bulunuyor.

> Enterprise Sürüm: Oracle veritabanının tüm bileşenlerini içeren bu sürüm yüksek hacimli çevrimiçi işlem işleme uygulamaları, yoğun veri ambarları ve zorlu internet uygulamaları gibi uygulamalar için gereken performansı, kullanılabilirliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği sağlar.

> Express Sürüm: İndirmesi hızlı, kurulum ve yönetimi basit, geliştirmesi ve dağıtması ücretsiz olan Oracle veritabanının bu sürümü bir giriş seviyesi sürümüdür. Maliyetli ve karmaşık geçişler olmadan Oracle’ın diğer sürümlerine yükseltmeyi kolaylaştırır. Bu sürüm, herhangi bir sayıda işlemciye sahip herhangi bir boyuttaki makineye kurulabilir. 4 GB’a kadar kullanıcı verisi depolarken, 1 GB’a kadar bellek kullanır.

> Personal Sürüm: Diğer Oracle sürümleri ile tam uyumluluk gerektiren tek kullanıcılı geliştirme ve dağıtım ortamlarını destekleyen bu Oracle veritabanı sürümü Oracle Real Application Clusters (Oracle RAC) desteği dışında Enterprise sürümünde yer alan tüm seçenek ve bileşenleri içerir.

Neden Oracle Veritabanı?

Oracle veritabanının işletmeler tarafından tercih edilmesinin çeşitli nedenleri bulunuyor. Bu nedenlerden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İşletme giderlerini azaltır: Makine öğrenimi otomasyonu sayesinde veritabanı provizyonlama, ayarlama, onarma, yamalama, koruma, ölçeklendirme gibi işlemlerin tamamını kullanıcı müdahalesi olmadan, otomatik olarak gerçekleştirir. Böylece ürünlerin yönetme, koruma ve bakım maliyetleri azaltılmış olur.
  • Veri ihlallerine karşı koruma sağlar: Veri maskeleme, etkinlik izleme, anahtar yönetimi, şifreleme, ayrıcalıklı kullanıcı erişim kontrolleri gibi veritabanı güvenliği çözümleri sayesinde veri güvenliği ihlalleri tespit edilerek önlenir.
  • Tüm veri türleri için tek bir veritabanı kullanır: Bütünleşik veritabanı çözümü sayesinde kullanıcılar karmaşık dönüşümler ve veri fazlalığı gibi sorunlarla uğraşmazlar.
  • İhtiyaç duyulan yerlerde konuşlandırılır: Oracle Veritabanı veri merkezinde, genel bulut ortamında, özel bulut ortamında, gereken her yerde konuşlandırılabilir. Bu sayede, yerleşim veya gecikme gibi kritik durumlarda veri merkezinde veya bulut ortamında konuşlandırma arasında esneklik sağlanır.

Oracle Veritabanı Hizmetlerimiz

Türkiye’nin en yetkin Oracle iş ortağı olan GTech olarak sağlıktan hizmete, bankacılıktan enerjiye pek çok sektörde Veritabanı ve Sistem Yönetimi faaliyetleriyle ilgili uzman ekibimizle Oracle Danışmanlık Hizmeti sunuyoruz. En güncel teknolojileri kullanarak yüksek performans ve yüksek kaliteli sistem yönetimi sağlanması için eşsiz ve özel bir destek sunan GTech, danışmanlık ve bakım hizmetleri dahil işletmenize en uygun çözümleri sağlar. Siz de GTech olarak sunduğumuz Oracle Danışmanlık Hizmeti hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynakça

https://docs.oracle.com/cd/B19306_01/server.102/b14220/intro.htm

https://www.oracle.com/tr/database/