Microsoft Power BI Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Microsoft Power BI Nedir? Nerelerde Kullanılır?
18 Mar 2022

Microsoft tarafından geliştirilen Power BI (Business Intelligence), iş zekasını temel alan etkileşimli bir veri raporlama ve görselleştirme aracıdır. Kullanımı kolay, güvenli ve ölçeklenebilir analitik çözümleri sayesinde şirketlerin karar alma süreçlerine katkı sağlar.

Microsoft, Power BI Desktop (masaüstü), Power BI Services (SaaS – Software as a Services) ve Power BI Mobile (iOS ve Android) olmak üzere üç farklı platformda hizmet verir. On-Premise ve On-Cloud kullanımına sahip Power BI, yerel veya bulut tabanlı kaynaklardan verilerin içeri aktarılmasına olanak tanır. GTech olarak hazırladığımız bu yazımızda Power BI özelliklerine ve hangi alanlarda kullanıldığına değineceğiz.

Microsoft Power BI Özellikleri

Şirket verilerini organize ederek görsel açıdan tatmin edici gösterge paneli (dashboard) hazırlamanıza yardımcı olur. Power BI, olası riskleri minimum düzeye indirgeyerek, şirket operasyonlarına tepeden bir bakış açısı sunar.

Bulut tabanlı uygulama, Excel veya açık kaynaklardaki veriyi konsolide ederek; etkileşimli gösterge panelleri (dashboard), veri analizi ve yaratıcı raporların diğer kullanıcılarla paylaşılması gibi başlıca özellikler sunar.

  • Geniş veri setlerinden içgörüler elde edin!

Excel çalışma sayfaları, 1,048,576 satırla limitlidir. Standart satır limitine dahi ulaşmadan geniş veri setleri ile çalışırken Excel’in performası yavaşlar. Power BI ise veriyi sıkıştırarak geniş veri setleri üzerinden analitik zeka çözümleri ve içgörüler elde etmenize yardımcı olur. 100 milyon satırdan fazla ve iyi modellenmiş bir veriyi Power BI ile analiz edebilirsiniz.

  • Organizasyonel verilerinizi eş zamanlı raporlayın!

Otomatik ve planlı güncelleme (refresh) özelliği sayesinde raporları manuel olarak düzeltme zahmeti ortadan kalkar. Hızlı bir şekilde verilerinizi günceleyerek, içgörüleri inceleyebilir ve takımınızla raporları paylaşabilirsiniz.

  • Veri ve raporlarınızı güvende tutun!

Veri koruma özelliğine sahip Power BI, Microsoft’un güvenlik araçları sayesinde veri kaybınına karşı çözümler sunar. Gizlilik sınıflandırma etiketleri ile verilerinizi olası risklere karşı koruyabilirsiniz.

  • R ve Python ile kişiselleştirilebilir raporlar yaratın!

R ve Python programlarındaki açık kaynaklı veri görselleştirme paketlerini Power BI arayüzüne ekleyebilirsiniz. Programlama bilgisine ve kompleks sorgulara gerek kalmadan raporlarınızı özelleştirilebilir görsellerle zenginleştirebilirsiniz.

  • Soru cevap kutucuğu ile kolayca rapor oluşturun!

Soru cevap (Q&A) kutucuğunu kullanarak Power BI sisteminde mevcut olan veri ve bilgiye ulaşabilirsiniz. Arama ihtiyacını desteklemek amacıyla otomatik doldurma (autofill) ve öneriler gibi teknikler yer alır.

  • Birden çok veri setini kolayca filtreleyin!

Çoklu veri setlerinden sadece ihtiyaç duyduğunuz verileri filtreleyebilirsiniz. Excel, Oracle, Azure ve SQL veri tabanına entegre veri kaynaklarına erişim sağlayabilirsiniz. Veri kaynaklarına bağlanabilir ve birden çok kaynaktan veri temin edebilirsiniz.

  • Raporlarınızı diğer Microsoft ürünlerine entegre edin!

Office 365 ürünleri ve uygulamalarında, BI ortamında yarattığınız raporları taşıyabilirsiniz.

 

ÜrünEntegrasyonNotlar
Microsoft TeamsPower BI Teams uygulamasıTeams ortamında Power BI içerikleri ile çalışabilirsiniz.
Teams kanalında gömülü raporlarSıklıkla kullanılan raporunuzu Teams’de sabitleyebilirsiniz.
Rapor paylaşımıRapor ve görsellerinizi Teams üzerinden paylaşabilirsiniz.
Microsoft PowerpointAktarılabilir raporlarPower BI ortamındaki verileri çekerek kolayca sunum yapabilirsiniz.
Microsoft WordGömülü dokümanRapor dokümantasyonu içerisine önemli bilgileri not edebilirsiniz.

Neden Microsoft Power BI Kullanılmalı?

Power BI, 2021 Gartner Magic Quadrant raporunda analitik ve iş zekası platformları arasından üst üste 14 kez lider seçilmiştir.

Microsoft Power BI çözüm sistemlerini bütün detaylarıyla ele alarak avantajlarına ve özelliklerine değindik. GTech bünyesinde Veri Ambarı ve İş Zekası danışmanlarımızla operasyonel ihtiyaçlarınıza yönelik teknolojik çözümler sunmaktayız. Microsoft İş Zekası ürünleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynakça

Data Visualization | Microsoft Power BI

Microsoft Power BI Features

Top 10 Power BI Features

Yazar: Feyza Rabia GÖNCÜOĞLU

Veri Ambarı ve İş Zekası Danışmanı, GTech