DataStax Özellikleri ve Avantajları

DataStax Özellikleri ve Avantajları
01 Nis 2021

Web, Mobil ve IoT (nesnelerin interneti) uygulamalarının performans ve kullanılabilirlik talepleri için oluşturulmuş DataStax, Apache Cassandra temeline kurulu açık kaynaklı bir NoSQL veritabanı platformudur ve  herhangi bir bulutta yer alan bir işin yükünü işlemesi gereken kurumlar için doğrusal ölçeklendirilmiş veri altyapısı sunmaktadır. Büyük internet uygulamaları ve Fortune 100 tarafından güçlendirilen DataStax, sıfır kilitlenme ve küresel ölçek ile gerek duyulan her noktada iş yüküne kesintisiz bir erişimi olanaklı kılmasının yanı sıra işletimsel güvenilirlik, izleme ve güvenlik katmanı sağlamaktadır. DataStax, bulutta yerel (cloud-native) ve yalın donanım (bare-metal) performansını hızlandırmaktadır ve grafikten aramaya ve analitiğe bir çok iş yükü türünü desteklemektedir. Buna ek olarak, Kubernetes ve API’ler ile kullanıcı üretkenliğini artırmaktadır. DataStax, kurumların veri egemenliği, kullanılabilirlik, ölçeklendirme ve erişilebilirlik gerektiren uygulamalar, mikro hizmetler ve deneyimler için dönüşümsel veri mimarileri oluşturmasına olanak sağlar.

 

Beş Madde ile DataStax;

➜ Sıfır Kesinti Süresi

Yılın her günü 24 saat boyunca kullanılabilirlik için Apache Cassandra’nın her yerde etkin olan mimarisi üzerine inşa edilmiştir.

➜ Sıfır Kilitlenme

Otomatik veri çoğaltmaya ve iş yüküne göre bulut seçimine olanak tanımakta ve bulut kilitlenmesi önlemektedir.

➜ Küresel Ölçeklendirme

Verilerin kullanılabilirlik, erişilebilirlik ve performanstan ödün vermeden ihtiyaç duyulan yere yerleştirilmesini sağlar.

➜ İşletimsel Güvenlik

Fortune 100 ile güçlendirilmiş kurumsal düzeyde güvenlik, izleme ve destek ile birlikte veri setleri için gelişmiş koruma sunmaktadır.

➜ Bulutta Yerel Veri Platformu

Kubernetes ile geliştirmenin, işlemlerin ya da dağıtımın karmaşıklığı kullanışlı ve yönetilebilir bir hale getirmektedir.

 

Neden DataStax?

  1. İleri Düzey Performans

Sıfır kopya veri akışı, 4 kata kadar ölçeklendirme ve düğüm “node” kurtarma hızı sağlamaktadır. Cassandra ve DataStax için gelişmiş toplu veri yükleyici aracılığıyla verileri, açık kaynaklı olan cqlsh’ten (Cassandra Sorgu Dili Kabuğu) 4 kat daha hızlı bir şekilde yüklemekte ve kaldırmaktadır. Spark tabanlı analitik işlemler için 3 kat daha hızlı sorgulama gerçekleştirmektedir. Depolama motoru optimizasyonları ile okuma ve yazma gecikmelerini %50’ye kadar azaltmaktadır.

  1. Kurumsal Düzeyde Güvenlik

Gelişmiş şifreleme ile birlikte veriler durağan ve hareket halinde korunmasına ek olarak düzenli olarak gerçekleştirilen sürüm güncellemeleri, entegre grafik motoru, arama ve analitiğe kadar uzanan tam entegre modeli ve birleşik kimlik doğrulama ve rol yönetimi koruma sağlanmaktadır.

  1. Yönetim ve İzleme

İşlemsel yönetim aracıyla birlikte tüm kümeler için görsel oluşturmak, yönetmek, yedeklemek ve performansının izlenmesi daha basit bir işleme dönüşmektedir. Kullanıcı akışı denetimiyle düğümler çevrimiçi tutulmakta ve daha az kullanılan veriler katmalı depolama yönetimiyle birlikte daha az kullanılan depolama cihazlarına taşınmaktadır.

  1. Çok Modelli Veri

İşlemsel yönetim aracıyla birlikte tüm kümeler için görsel oluşturmak, yönetmek, yedeklemek ve performansının izlenmesi daha basit bir işleme dönüşmektedir. Kullanıcı akışı denetimiyle düğümler çevrimiçi tutulmakta ve daha az kullanılan veriler katmalı depolama yönetimiyle birlikte daha az kullanılan depolama cihazlarına taşınmaktadır.

  1. Grafik Motoru

Dağıtılmış grafikler ile geniş ölçekte yer alan karmaşık verilerden karmaşık sorunlar etkili bir şekilde çözülmektedir. Cassandra’nın veri modelinin bir uzantısı olarak uygulanan grafik açıdan optimize edilmiş hem Cassandra hem de Graph için tek bir veri modeli sunulmaktadır.

  1. Entegre Analitikler

Dahil edilen Spark çözümleyicileri ile hibrit işlem ya da analitik işlemlerin işlenmesine olanak sağlanmaktadır. Bununla birlikte, veri düzenleri, Kafka, Spark ve REST API’leri kullanarak yüksek hızda verinin alınması sağlamaktadır. 

  1. Geliştirici Araçları

Geliştiriciler için ise birleştirilmiş Apache Cassandra ve DataStax Enterprise sürücüleri, çok sayıda popüler programlama dili desteği, Spring uygulama geliştirmeyi kolaylaştıran Spring Boot Starter, bir veritabanını manuel olarak ayarlamanın karmaşıklığını olmadan geliştirici araçları yapılandıran ve çalıştıran DataStax Desktop gibi araçları sağlamaktadır.

GTech, DataStax’in Türkiye iş ortağı olarak sizlere Büyük Veri ve İleri Analitik konusunda uzman ekibiyle danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Siz de DataStax ile ilgili tüm hizmetler için bize ulaşabilirsiniz.

 

Kaynakça

DataStax, “Datasheet: DataStax Enterprise”, erişim: 12 Mart 2021

https://datastax.com